Trápí vás mykóza? Canesten přináší úlevu!

Canesten

Co je Canesten a k čemu se používá?

Canesten je lék s obsahem klotrimazolu, což je léčivá látka ze skupiny azolových antimykotik. Používá se k léčbě kožních infekcí způsobených houbami a kvasinkami, jako jsou například mykózy nohou, třísla, kůže a nehtů. Canesten je dostupný v různých lékových formách, jako jsou krémy, roztoky, pudry a vaginální tablety, aby bylo možné zvolit nejvhodnější formu pro daný typ infekce a postižené místo.

Různé typy Canestenu a jejich použití

Canesten se prodává v mnoha formách, z nichž každá je vhodná pro jiný typ mykózy. Pro vaginální mykózy jsou k dispozici vaginální tablety nebo krémy. Tablety se zavádějí hluboko do pochvy pomocí aplikátoru, krém se aplikuje v tenké vrstvě. Pro kožní mykózy je určen Canesten krém nebo roztok. Krém se nanáší na postižená místa dvakrát denně, roztok se používá k léčbě mykózy nehtů. Vždy si pečlivě přečtěte příbalový leták a řiďte se pokyny lékaře nebo lékárníka.

Jak Canesten účinkuje?

Canesten obsahuje léčivou látku klotrimazol. Klotrimazol patří do skupiny léků nazývaných „imidazoly“ a působí tak, že zastavuje růst kvasinek (Candida), které způsobují infekci. Canesten tlumí nepříjemné příznaky, jako je svědění, pálení a výtok, obvykle během několika dnů. Úplné vymizení příznaků infekce však může trvat až týden. Pokud se vaše příznaky nezlepší do 7 dnů, navštivte svého lékaře. Stejně tak pokud se u vás vyskytnou nežádoucí účinky, poraďte se o dalším postupu se svým lékařem nebo lékárníkem.

Jak používat Canesten

Canesten je lék s obsahem klotrimazolu, který se používá k léčbě kožních infekcí způsobených kvasinkami a plísněmi. Před použitím Canestenu si pečlivě přečtěte příbalový leták. Canesten krém, roztok a sprej se nanáší na postižené místo dvakrát až třikrát denně po dobu jednoho až čtyř týdnů v závislosti na typu a závažnosti infekce. Před a po aplikaci si umyjte a osušte ruce. Naneste tenkou vrstvu přípravku na postiženou oblast a okolí a jemně vmasírujte. Vaginální tablety a krémy Canesten se zavádějí hluboko do pochvy, obvykle jednou denně před spaním. Délka léčby závisí na použitém přípravku a vašem stavu. Je důležité dokončit celou léčbu, i když příznaky vymizí dříve. Pokud se vaše příznaky nezlepší do 7 dnů nebo se zhorší, poraďte se s lékařem.

Možné nežádoucí účinky

Stejně jako všechny léky, může mít i tento lék nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého. Častými nežádoucími účinky jsou bolest hlavy, závratě a nevolnost. Pokud se u Vás tyto příznaky vyskytnou a neodezní do několika dní, kontaktujte svého lékaře. Méně časté, ale závažnější nežádoucí účinky zahrnují alergické reakce, jako je vyrážka, svědění nebo otok obličeje, rtů nebo jazyka. Pokud se u Vás vyskytne některý z těchto příznaků, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Velmi vzácně se mohou vyskytnout závažné kožní reakce nebo problémy s játry. V takovém případě okamžitě přestaňte lék užívat a kontaktujte svého lékaře nebo vyhledejte nejbližší lékařskou pohotovost.

Kdy byste neměli Canesten používat?

Canesten je lék, který se používá k léčbě kožních infekcí způsobených kvasinkami a plísněmi. I když je Canesten obecně bezpečný a účinný, existují situace, kdy byste ho neměli používat. Pokud jste alergičtí na klotrimazol nebo na jakoukoli jinou složku přípravku Canesten, neměli byste ho používat. Příznaky alergické reakce mohou zahrnovat svědění, vyrážku, otoky obličeje, rtů nebo jazyka, potíže s dýcháním. Pokud se u vás vyskytne jakýkoli z těchto příznaků, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Canesten byste také neměli používat, pokud máte v anamnéze jaterní onemocnění. Pokud si nejste jisti, zda je pro vás Canesten vhodný, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Canesten v těhotenství a při kojení

Těhotenství je krásné období, ale přináší i různé změny, včetně těch hormonálních, které mohou zvýšit riziko vaginálních infekcí. Pokud vás v těhotenství trápí vaginální mykóza, je důležité zvolit bezpečnou a účinnou léčbu. Canesten je volně prodejný lék s obsahem klotrimazolu, který se používá k léčbě vaginálních mykóz.

V těhotenství je Canesten krém obecně považován za bezpečný pro lokální použití v oblasti pochvy, ale vždy je nutné se poradit se svým lékařem nebo lékárníkem. Ten vám potvrdí vhodnost léčby a doporučí správné dávkování.

Během kojení se užívání Canestenu obecně nedoporučuje, pokud to lékař výslovně neschválí. Klotrimazol se může v malém množství vylučovat do mateřského mléka.

Pamatujte, že samoléčba může být nebezpečná. Vždy se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem o vhodnosti a bezpečnosti použití jakýchkoli léků v těhotenství a během kojení.

Alternativy k Canestenu

Canesten je sice účinný lék na vaginální mykózy, ale ne každému vyhovuje. Naštěstí existuje řada alternativních přípravků s podobnými účinky.

Pokud hledáte přírodní řešení, zkuste vaginální čípky nebo krémy s tea tree olejem, který má antimykotické účinky. Další možností jsou čípky s kyselinou mléčnou, které obnovují přirozené pH pochvy a potlačují růst kvasinek.

V lékárně jsou bez předpisu dostupné také volně prodejné antimykotické léky s jinými účinnými látkami než klotrimazol, který obsahuje Canesten. Patří mezi ně například:

fentikonazol

mikonazol

ekonazol

Vždy si pečlivě prostudujte příbalový leták a dodržujte doporučené dávkování. Pokud si nejste jistí výběrem vhodného přípravku, poraďte se s lékárníkem nebo gynekologem.

Často kladené otázky o Canestenu

Jak dlouho trvá, než Canesten zabere? Záleží na typu a závažnosti infekce. Obvykle se úleva dostaví během několika dní, ale je důležité dokončit celou léčbu dle pokynů lékaře nebo v příbalovém letáku.

Mohu Canesten používat během menstruace? Některé přípravky Canesten, jako jsou vaginální tablety, se během menstruace nedoporučují. Vždy si přečtěte příbalový leták nebo se poraďte s lékařem.

Je Canesten dostupný bez lékařského předpisu? Ano, některé přípravky Canesten, jako jsou krémy a vaginální tablety s nižší koncentrací, jsou dostupné bez lékařského předpisu.

Může Canesten ovlivnit hormonální antikoncepci? Canesten by neměl ovlivňovat hormonální antikoncepci. Nicméně, pokud máte obavy, je vždy nejlepší se poradit s lékařem nebo lékárníkem.

Je Canesten bezpečný během těhotenství? Některé přípravky Canesten se během těhotenství nedoporučují. Před použitím jakéhokoli léku během těhotenství se vždy poraďte s lékařem.

Publikováno: 23. 06. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: Jolana Kinská

Tagy: canesten | lék