Mlha: Nepřítel vašich plic?

Mlha

Mlžné počasí a dýchání

Mlha, tento závoj vodních kapiček vznášející se nad zemí, může ovlivnit naše dýchání, zejména u citlivých jedinců. Vlhkost vzduchu v mlze je vysoká, což může ztěžovat dýchání astmatikům a lidem s chronickou obstrukční plicní nemocí. Mlha také může obsahovat škodliviny, které dráždí dýchací cesty. Pokud máte potíže s dýcháním v mlze, je vhodné omezit venkovní aktivity, nosit šátek přes ústa a nos, případně se poradit s lékařem.

Vliv mlhy na alergie

Mlha sama o sobě alergie nezpůsobuje, ale může zhoršit příznaky u alergiků. Vlhkost vzduchu v mlze umožňuje snadnější šíření alergenů, jako jsou pyly a spory plísní. Tyto alergeny se mohou vázat na drobné kapičky vody v mlze a snadněji se dostat do dýchacích cest. U osob s alergií na pyl může mlha zhoršit kýchání, rýmu a svědění očí. Alergici na plísně mohou pociťovat zhoršení kašle, sípání a dušnosti. V období mlhy je vhodné omezit pobyt venku a sledovat předpověď počasí, která často informuje o koncentraci pylu a spor plísní v ovzduší.

Mlhy a kožní problémy

Mlhy, ačkoliv krásné na pohled, mohou mít negativní vliv na pokožku, zejména u osob s citlivou pletí. Vlhkost obsažená v mlze může zhoršit projevy akné a ekzému. Kapičky vody v mlze snadno zachycují prach a nečistoty, které se pak usazují na pokožce a ucpávají póry. To vede k podráždění a vzniku pupínků. U osob s ekzémem může mlha vyvolat svědění a zarudnutí. Doporučuje se proto během mlhy omezit pobyt venku a po návratu domů pleť důkladně očistit jemným přípravkem.

Bezpečnost v mlze

Mlha je pro řidiče noční můrou. Viditelnost klesá, orientace v terénu je ztížená a riziko nehody se zvyšuje. Co dělat, abychom se v mlze cítili bezpečněji? Zaprvé, zpomalte a zvyšte bezpečnou vzdálenost od ostatních vozidel. Zadruhé, používejte mlhová světla, ale ne dálková, která by vás v mlze oslňovala. Zatřetí, buďte ostražití a soustředění na řízení. Pokud je mlha příliš hustá, zvažte zastavení na bezpečném místě a vyčkejte, až se zlepší podmínky. Pamatujte, že bezpečnost je na prvním místě.

Tipy pro zdraví v mlze

Mlha, i když krásná na pohled, může být pro naše zdraví zrádná. Zhoršuje kvalitu ovzduší a dráždi dýchací cesty. Během mlhy omezte venkovní aktivity, zvláště pokud trpíte astmatem nebo jinými respiračními problémy. Pokud musíte jít ven, zvažte nošení roušky, která zachytí alespoň část škodlivin. Nezapomínejte na dostatečnou hydrataci, mlha totiž vysušuje sliznice. Větrejte krátce a intenzivně, abyste zabránili vniknutí vlhkosti do bytu. Po návratu domů si umyjte obličej a ruce, abyste odstranili usazené nečistoty.

Publikováno: 30. 05. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: Dominika Zděňková

Tagy: mlha | meteorologický jev